P E R M A K U L T Ú R A


učí, ako môžeme žiť na Zemi plodne a udržateľne bez toho,
 
aby sme ju ničili a je základným systémom pre každého,

kto hľadá tvorivé riešenia pre ozdravenie svojho života

„SVET JE PLNÝ PROBLÉMOV -
PERMAKULTÚRA JE PLNÁ RIEŠENÍ"

 

      Permakultúra je tvorivý prístup k plnohodnotnému životnému štýlu zdravej hojnosti. Je cestou pre každého, kto si praje žiť na Zemi udržateľne a vo väčšej harmónii. Je založená na etickom využívaní krajiny, spolupráci s prírodou a starostlivosti o Zem a jej ľudí. Je ekologicky zdravou metódou zabezpečenia našich životných potrieb, vrátane našej stravy, bývania, sociálnych a ekonomických štruktúr. Skúma tiež metódy, pomocou ktorých je možné ľuďom spolupracovať a obnovovať skutočné komunity.

 

O ČOM JE PERMAKULTÚRA

      Permakultúra je komplexný prístup k navrhovaniu vysoko produktívnych trvalo udržateľných ľudských systémov – usadlostí, obydlí, záhrad, fariem, balkónov, celých obcí, miest, regiónov atď.

      Jej prístupy boli už otestované na všetkých kontinentoch, vo všetkých základných typoch kultúr a klimatických podmienok a dajú sa aplikovať na všetky sféry ľudskej činnosti.

      Prínos permakultúry je v tom, že zhrnula podľa svojich možností najlepšie známe poznatky a riešenia (ekologicky priaznivé a etické) zhromaždené ľudstvom od najstarších čias po dnešnú modernú dobu a vytvorila ucelený systém pre ich praktické uplatnenie.

      Základom permakultúry je etika, realizovaná v podobe praktickej starostlivosti o Zem a ľudí.

      Trvalo udržateľná ľudská usadlosť (sídlo) je akýkoľvek ľuďmi obývaný priestor, ktorý je ekologický zdravý a plodný, ktorý dokáže zabezpečiť svoje prežitie podobne ako prírodné systémy bez vykorisťovania a znečisťovania. Je trvalo udržateľný z dlhodobého hľadiska a schopný rýchlo zregenerovať poškodené životné prostredie.

       Aj keď je možné použiť množstvo slovných definícií na opis permakultúry, je to stále len opis a žiadny z nich nedokáže vystihnúť a obsiahnuť jej skutočnú podstatu. Tá leží za hranicami všetkých slov a definícií. Pre jej skutočné obsiahnutie nestačí vedieť, treba konať.

 

 AKO TO VŠETKO ZAČALO

         Permakultúra nie je nová idea. V mnohých častiach sveta existujú ľudia, ktorí žijú a hospodária vo svojej krajine udržateľným spôsobom. Pestujú napríklad záhrady navrhované podľa vzoru prirodzeného lesa a takéto záhrady dokážu zmieneným ľuďom zabezpečiť všetky ich potraviny, väčšinu ich liekov a textilných vlákien, ako aj niekoľko plodín na výmenu alebo predaj, a to všetko na pomerne malej ploche. Permakultúra sa naučila hodne od takýchto tradičných  systémov, ale zároveň využíva aj moderné vedecké poznatky a špičkové hospodárne technológie.

 

 

 

 



           Zakladateľ permakultúry, Bill Mollison, 
                    vo svojej záhrade v Austrálii
   (foto prevzaté z obálky knihy Úvod do permakultúry)

     Slovo permakultúra je skratka vytvorená zo slov „permanetná (tj. trvalá) kultúra“. Názov vytvoril spoluzakladateľ tohto konceptu, austrálsky lesný odborník Bill Mollison na konci sedemdesiatych rokov. Po uvedomení si obrovského rozsahu ekologickej deštrukcie a rokoch hľadania a vyvíjania riešení vydali s architektom Davidom Holmgrenom v roku 1978 prvú knihu – učebnicu, ktorú nazvali „Permaculture One“. Kniha mala celosvetový úspech a Bill začal cestovať po celom svete, vyškolil nových učiteľov permakultúry a pomohol navrhnúť a spustiť prvé permakultúrne projekty na všetkých kontinentoch.  Permakultúrne riešenia mali a majú pozoruhodné úspechy – pomocou nich sa podarilo premeniť niektoré suché hladujúce oblasti Indie a Afriky na zelené „jedlé“ lesy, časti krajiny v Austrálii, západnej Európe a severnej Amerike, zdevastované vplyvom priemyselného poľnohospodárstva, zregenerovali na ekologicky priateľské, zdravé a prosperujúce. Za jeho prácu mu bola v roku 1982 udelená Alternatívna Nobelová cena (Cena za správne živobytie).

 PERMAKULTÚRNY DIZAJN

       Je to spôsob, ako kombinovať všetky potrebné zložky (materiály, koncepcie, stratégie, organizmy, energie ...) navrhovaného systému do takého vzájomného usporiadania, ktoré prospieva životu vo všetkých jeho formách.

      Je založený na pozorovaní prírodných ekosystémov, múdrosti obsiahnutej v tradičných poľnohospodárskych a sociálnych systémoch, a tiež na moderných vedeckých environmentálnych poznatkoch. Využíva vrodené vlastnosti rastlín, zvierat a ľudí, ktoré kombinuje s prirodzenými charakteristikami prostredia a štruktúr tak, aby vytvoril kultivované ekosystémy, schopné vyprodukovať viac potravín a zdrojov, ako je tomu v čisto prírodných systémoch.

 












   

                  

                      Ukážka permakultúrneho dizajnu

      (obrázok prevzatý z knihy Úvod do permakultúry)


 
KDE ZAČAŤ

      Permakultúra učí, že každý by mal začať od seba a mal by sa postarať o ten kus zeme, ktorý mu patrí, či ktorý priamo používa. Každý má aspoň niečo. Čím menej, tým lepšie sa o to môže postarať. Snaha o lepší svet musí začať najprv v našom srdci a nasledovne na našom vlastnom prahu. Napriek peknej výzve skoro zistíme, že k správnemu životu nestačí len chcieť správne žiť, musíme tiež vedieť „ako sa veci majú a dajú robiť správne“.

 

KURZY PERMAKULTÚRY

      Permakultúra má vlastný výchovno-vzdelávací systém.

         1) Úvodný kurz permakultúry (3-dňový) preberie etiku a všetky základné princípy udržateľného života tak, aby ich absolvent po skončení kurzu mohol aplikovať vo svojom každodennom živote. Tieto princípy sú tak univerzálne, že ich je možné uplatňovať nielen pri navrhovaní záhrady alebo domu, ale aj vo výrobnej, finančnej, obchodnej, projekčnej, vzdelávacej a sociálnej oblasti. Po tomto kurze by malo byť človeku jasné, o čom permakultúra je, ako aj motivácia k jej použitiu. 

       Okrem úvodných kurzov môžete absolvovať 14-dňový úplný kurz permakultúrneho dizajnu, učiteľský kurzšpecializované kurzy.

      2) Úplný kurz permakultúrneho dizajnu (dvojtýždenný) naučí absolventov všetky potrebné základné zručnosti potrebné k navrhnutiu permakultúrneho dizajnu konkrétneho pozemku, priestoru. Úplný kurz sa organizuje vždy na pozvanie skupinou miestnych ľudí, ktorí majú záujem realizovať permakultúrne princípy na svojom pozemku, či už je to spoločný statok, škola alebo sídlisko ... Počas kurzu sa účastníci naučia nielen teóriu, kurz je skutočným zážitkom a tu načerpané priame skúsenosti nie je možné obsiahnuť žiadnym čítaním kníh ani sledovaním náučných filmov. V závere kurzu účastníci sami tímovou prácou navrhnú niekoľko dizajnov daného pozemku a tie zostanú domácim, aby podľa toho mohli začať od tejto chvíle budovať svoj permakultúrny systém. Po kurze teda zostáva v mieste konania reálny zárodok permakultúrnej komunity a plán trvalo udržateľného rozvoja ich pozemku – permakultúrny dizajn. Súčasťou úplného kurzu je aj úvodný kurz, čiže absolventi s medzinárodne platným certifikátom o absolvovaní úvodného kurzu, môžu (nemusia) nastúpiť na úplný kurz od tretieho dňa, kdekoľvek na svete.

        3) Učiteľský kurz permakultúry má za cieľ prípravu budúcich učiteľov permakultúry, učí špeciálne metódy vyučovania a všetko potrebné k úspešnému organizovaniu kurzov.

       Výuka na kurze prebieha pod vedením tímu skúsených lektorov z asociácie permakultúry.

Kurzy sa riadia programom vychádzajúcim z  medzinárodne akceptovaného rozvrhu, prispôsobeného domácim prioritám a osobitostiam. Závisí na schopnostiach jednotlivých absolventov, nakoľko dokážu tento obrovský pozitívny potenciál uplatniť.

      4) Špecializované kurzy sa sústredia podrobne na konkrétnu tému permakultúry, napr. hlinenú výstavbu, výrobu solárnych zariadení, výstavbu zelených striech, zavedenie systému lokálneho obchodu a zamestnanosti, techniky spoločného reálneho plánovania  budúceho rozvoja komunity, apod.

      Po dvoch rokoch dodržiavania permakultúrnej etiky, aktívneho členstva v asociácii permakultúry a získavania praxe na realizácii konkrétnych permakultúrnych projektov, počnúc od absolvovania úplného kurzu, je možné požiadať asociáciu o udelenie Diplomu v permakultúrnom dizajne, ktorý je podmienkou pre oficiálne vyučovanie permakultúry a používanie tohoto označenia. Udelenie diplomu posudzuje a schvaľuje rada permakultúrnych dizajnérov raz ročne na národnej konvergencii asociácie.


Aktuálnu ponuku kurzov permakultúry nájdete v

prehľade podujatí

 

ČINNOSŤ ASOCIÁCIE PERMAKULTÚRY

Členom asociácie permakultúry sa môže stať už absolvent úvodného kurzu.

Permakultúru nikto neriadi, nemá a nepotrebuje žiadny ústredný výbor, je to samoriadená sieť spolupracujúcich ľudí so spoločnou etikou, fungujúca na celej Zemi. Absolventi kurzov spolupracujú v rámci národných asociácií permakultúry na veciach, ktoré prinášajú spoločný úžitok a radosť. Permakultúra sa rozvíja a napreduje všade svojim vlastným tempom, podľa reálnych možností jej členov. Každá národná asociácia si prirodzene dohodne vlastné pravidlá fungovania. Spravidla raz ročne sa organizuje celonárodné stretnutie členov asociácie (tzv. konvergencia) na mieste, kde funguje niektorá miestna permakultúrna skupina. Spravidla každé dva roky sa organizuje celoeurópska konvergencia - vždy v inej krajine kontinentu, a spravidla každé dva roky medzitým celosvetová konferencia - vždy na inom kontinente.

 Konvergencie slúžia najmä pre

Náplňou činnosti asociácie je najmä:

Návrat k permakultúre