PRAMEŇ ŽIVOTA – Spoločenstvo pre živú krajinu

občianske združenie

S t a n o v y

----------------------------------------------


Článok I.

Základné ustanovenia

Názov Združenia je PRAMEŇ ŽIVOTA – Spoločenstvo pre živú krajinu (v texte ďalej len ”Združenie”).

Anglický názov: LIFESPRING – Community for a Living Country.

Sídlom Združenia je: Záhradná 70/7, 076 61 Višňov, Slovensko

Článok II.

Poslanie a ciele

Poslaním a cieľom Združenia je:

-          Ochrana a zveľaďovanie prírodných a kultúrnych hodnôt krajiny, ochrana a tvorba zdravého a hodnotného prostredia, rozvoj prirodzeného potenciálu a zúrodňovanie priestoru, vytváranie podmienok pre plnohodnotnejší život tam, kde žijeme.

-          Obnova zničenej a poškodenej prírody a krajiny, obnova, zachovanie a rozvoj druhovej biologickej rozmanitosti, revitalizácia poškodených prírodných ekosystémov, čistenie a regenerácia prostredia, zúrodňovanie priestoru pre blaho našej a budúcich generácií.

-          Rozvíjanie ekologických alternatív a humanitných aktivít fungujúcich v harmónii s prírodou a okolitým životom.

-          Výchova a vzdelávanie detí, mládeže a dospelých v duchu stratégie trvalo udržateľného života.

-          Praktický výskum v oblasti udržateľných riešení aktuálnych problémov a súvisiacich alternatívnych technológií.

-          Rozvoj zdravej, etickej, hodnotnej, perspektívnej, tvorivej, radostnej kultúry a skutočného bohatstva.

 
Pre naplnenie poslania a cieľov Združenie bude najmä:

-          Uvádzať v život permakultúru, tj. komplexný designérsky systém navrhovania trvalo udržateľného rozvoja ľudských sídiel založený na rešpektovaní a aplikácii zákonov prírodných ekosystémov, overených úspešných praktikách tradičných kultúr a poznatkoch moderných vied, patentovaný pánom Billom Mollisonom v Austrálii. Permakultúra je založená na etickej starostlivosti o krajinu a ľudí, používa vysoko hospodárne technológie a je to tvorivý životný štýl zdravej hojnosti vhodný pre každého, kto hľadá slušné živobytie v spolupráci s prírodou a praktické tvorivé riešenia pre ozdravenie vlastného života a zároveň života svojej komunity.

-          Vzdelávať verejnosť v aplikáciách, užitočnosti a praxi permakultúry. 

-          Propagovať, organizovať a zabezpečovať kurzy, prednášky, semináre, konferencie, výstavy, produkovať publikácie o teórii a praxi permakultúry a produkty technických médií (všetkých druhov nosičov).

-          Realizovať praktický výskum o permakultúre i príbuzných systémoch a publikovať a šíriť výsledky tohto výskumu.

-          Prakticky aplikovať princípy trvalo udržateľného života a hospodárenia, navrhovať permakultúrny dizajn a realizovať praktické projekty.

-          Umožňovať vzájomnú spoluprácu záujemcov o permakultúru.

-          Pomáhať zabezpečovať informácie, poradenstvo, materiály, techniku a fondy pre realizáciu projektov.

-          Rozvíjať zmysluplnú verejnoprospešnú záujmovú činnosť s deťmi a mládežou.

-          Účastniť sa a priamo organizovať potrebné podujatia ako brigády, pracovné stretnutia, letné tábory, kurzy, semináre, školenia, konferencie, výstavy, festivaly a spoločenské podujatia, vzdelávacie a pracovno-vzdelávacie stáže, štúdijné cesty a poriadať akékoľvek dobrovoľné akcie, ktoré môžu byť zákonne realizované.

-          Zaisťovať osvetu, vzdelávanie a sprostredkovanie vhodných udržateľných riešení a podporovať praktické, živé, akčné, neformálne vzdelávanie. 

K činnosti Združenia prirodzene patrí:

-          Uplatňovanie trvalo udržateľných etických princípov predovšetkým vlastným príkladom členov v osobnom každodennom živote a hospodárení. 

-          Zmenšovanie znečistenia, znižovanie množstva produkovaných odpadov, ich triedenie a kvalitné recyklovanie.

-          Podpora a propagácia environmentálne šetrných alternatívnych technológií a spôsobov hospodárenia, spôsobov pestovania plodín, chovu zvierat a spracovania produktov.

-          Vedomé vytváranie zdravej, harmonickej, rozmanitej, bohatej, hodnotnej a produktívnej krajiny.

-          Vytváranie podmienok pre rozvoj vidieckej turistiky a zdieľanie hodnôt svojej krajiny s ostatnými.

-          Rozvoj komunitného života na všetkých úrovniach vrátane zvyšovania osobnej i spoločnej zodpovednosti a angažovanosti pre kvalitnejšiu starostlivosť o krajinu v ktorej žijeme, posilňovanie občianskej participácie na správe vecí verejných.

-          Obnova tradičných remesiel apod.

V súlade s poslaním a cieľmi Združenie môže:

-          Zhromažďovať,  spracovávať a poskytovať informácie tým, ktorí o ne prejavia záujem. Deliť sa o poznanie, skúsenosti a zručnosti.

-          Vydávať oznamy, výzvy, organizovať verejné zhromaždenia, prednášky, výstavy a činiť všetky ďalšie akcie a úkony potrebné k propagovaniu a zverejňovaniu cieľov Združenia a získavaniu príspevkov do jeho fondov.

-          Vytlačiť a publikovať alebo zabezpečiť publikovanie odborných správ, reportáží, pravidelnej tlače, brožúr a inej potrebnej literatúry.

-      Realizovať konkrétne permakultúrne projekty v rámci programov uzdravovania a trvalo udržateľného rozvoja domácností, škôl, podnikov, fariem, obcí, miest, komunít a komplexne celých bioregiónov.

-          Vytvárať vhodný priestor pre vzájomnú spoluprácu a konštruktívnu spoločnú akciu. Združovať sa a spolupracovať  s inými osobami a organizáciami s podobnými záujmami a poskytovať im potrebnú podporu.

-          Vytvárať aktívne spolupracujúcu sieť ľudí a organizácií na podporu rozvoja spoločných záujmov.

-          Poskytovať odborné vedenie pre študentov pri spracovaní diplomových prác, vytvárať vhodné podmienky pre možnosť absolvovania odbornej praxe na permakultúrnych projektoch a tam prakticky aplikovaných odboroch, akými sú ekológia krajiny a krajinné plánovanie, organické záhradníctvo a poľnohospodárstvo, ekologický dizajn pre ľudské sídla a integrované hospodárske systémy, ekologická výstavba a architektúra, komplexný bioregionálny rozvoj, výskum a vývoj udržateľných technológií a spôsobov hospodárenia a ďalšie vzájomne súvisiace oblasti trvalo udržateľného rozvoja. 

-          Zamestnávať a odmeňovať zamestnancov a ďalších spolupracovníkov a zabezpečiť im také podmienky, ako dobrý zamestnávateľ.

Vo svojej činnosti Združenie dodržiava etiku a princípy smerujúce k:

-          Rešpektovaniu limitov Zeme, obnove a udržiavaniu biologickej rovnováhy,

-          Prehlbovaniu úcty ku všetkému životu na Zemi a ku všetkému životu v krajine, kde žijeme,

-          Obnove zdravej komunikácie, spolupráce a spolunažívania, budovaniu vzájomnej dôvery,

-          Harmonickému rozvoju komunity a jej prostredia v oblasti ekológie, ekonómie, kultúry a skutočných hodnôt života,

-          Uplatňovaniu toho, čo:

-          dáva, vyjadruje a posilňuje spoločný zmysel (tzv. „common sense“) a pritom plne rešpektuje individualitu každého,

-          dáva pocit spoločnej  jednoty („common unity“) bez potreby uzatvárania sa alebo ohraničovania sa,

-          buduje na spoločnom základe resp. spoločnej pôde („common ground“).


Článok III.

Územná pôsobnosť

Združenie vyvíja svoju činnosť na území Slovenska a môže pôsobiť na území iných štátov v súlade s ich právnymi predpismi.


Článok IV.

Členstvo v Združení

Členstvo v Združení je dobrovoľné. Členom Združenia môže byť každá fyzická osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony (u neplnoletého sa vyžaduje súhlas právneho zástupcu) a právnická osoba, ktorá súhlasí a prejaví vôľu konať v súlade so stanovami Združenia a jeho vnútornými smernicami.

Členstvo v Združení vzniká na základe prejavu vôle uchádzača o členstvo, písomnou prihláškou a súhlasným rozhodnutím Správnej rady. 

Členstvo je riadne, pokiaľ člen platí stanovené členské príspevky v dohodnutom termíne, je dosažiteľný a spolupracuje. Členstvo je mimoriadne, ak je len vedený v evidencii.

Členstvo zaniká:

-          vystúpením – oznámením Správnej rade Združenia,

-          vylúčením člena - pre porušenie stanov, predpisov, smerníc, pravidiel alebo etiky Združenia,

-          úmrtím člena,

-          zánikom Združenia.

O vylúčení člena rozhoduje Správna rada, ktorej rozhodnutie potvrdí Zhromaždenie členov. Ak Zhromaždenie členov nepotvrdí rozhodnutie Správnej rady o vylúčení člena, členstvo v Združení sa obnoví dňom rozhodnutia Zhromaždenia.


Článok V.

Práva a povinnosti člena

Člen Združenia má právo najmä:

-          podieľať sa na činnosti Združenia,

-          voliť a byť volený do orgánov Združenia,

-          byť informovaný o zámeroch, aktivitách a hospodárení Združenia,

-          obracať sa na orgány Združenia s podnetmi či sťažnosťami a žiadať o ich stanovisko,

-     byť informovaný o rozhodnutiach orgánov Združenia, zúčastňovať sa zasadnutí orgánov Združenia, podávať návrhy na zmeny vnútorných smerníc Združenia,

-          využívať možnosti a zľavy, ktoré Združenie členom poskytuje,

-          zúčastňovať sa podujatí, ktoré Združenie organizuje,

-          za prácu vykonávanú pre Združenie dostávať odmenu podľa jeho vnútorných smerníc.

Povinnosti člena sú najmä:

-          dodržiavať etiku a stanovy Združenia a ďalšie vnútorné smernice,

-          aktívne sa podieľať na napĺňaní cieľov Združenia,

-          uhrádzať členský príspevok.

Článok VI.

Orgány Združenia

Orgánmi Združenia sú:

1.       Zhromaždenie členov

2.       Správna rada

3.       Kontrolná komisia

1. Zhromaždenie členov

      Zhromaždenie členov je najvyšším orgánom Združenia, tvoria ho všetci členovia Združenia. Zhromaždenie členov je uznášaniaschopné, ak sa na jeho rokovaní zúčastní minimálne polovica všetkých jeho členov. Rozhodnutia Zhromaždenia členov sa prijímajú konsenzom. Ak nie je možná konsenzuálna zhoda, o rozhodnutí sa hlasuje a v takom prípade sú rozhodnutia Zhromaždenia členov platné, ak boli súhlasne prijaté väčšinou prítomných členov.

      Zhromaždenie členov zvoláva minimálne 1 krát ročne Správna rada Združenia písomnou pozvánkou zaslanou všetkým členom Združenia aspoň 7 dní vopred.

      Predseda Správnej rady je povinný zvolať Zhromaždenie členov do jedného mesiaca, ak o to požiada najmenej 20% členov Združenia.

      V prípade, že na Zhromaždení členov nie je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov Združenia, posunie predseda začiatok Zhromaždenia členov o jednu hodinu.

      Ak ani po posunutí začiatku Zhromaždenia členov nie je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov Združenia, rozhodujú prítomní členovia Združenia nadpolovičnou väčšinou hlasov.

Do pôsobnosti Zhromaždenia členov patrí:

-          prijímať a meniť stanovy Združenia,

-          voliť a odvolávať členov Správnej rady a Kontrolnej komisie,

-         schvaľovať rozpočet a účtovnú uzávierku Združenia,

-          rozhodovať o záležitostiach strategického významu,

-          prijímať ročnú správu o činnosti Združenia, rozpočet a správu o hospodárení Združenia,

-          rozhodovať o zlúčení alebo dobrovoľnom rozpustení Združenia,

-          riešiť ďalšie otázky, ktoré si Zhromaždenie členov vyhradí.

2. Správna rada

Správna rada je výkonným, správnym a riadiacim orgánom Združenia, tvoria ho min. 3 až 9-ti členovia volení Zhromaždením členov na obdobie 1 roka.

Správna rada sa skladá z 1 predsedu, ktorý je štatutárnym zástupcom Združenia, 1 podpredsedu a členov Správnej rady.

Správna rada sa za svoju činnosť zodpovedá Zhromaždeniu členov.

Správna rada sa schádza podľa potreby, minimálne však 1 krát za 3 mesiace. Je uznášaniaschopná za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny všetkých jej členov. Rozhodnutia Správnej rady sa prijímajú konsenzom. Ak nie je možná konsenzuálna zhoda, o rozhodnutí sa hlasuje. V takom prípade je na prijatie rozhodnutia potrebná 2/3 väčšina prítomných členov Správnej rady.

Do pôsobnosti Správnej rady patrí:

-          riadiť činnosť Združenia v období medzi zasadnutiami Zhromaždenia členov,

-          voliť spomedzi členov Správnej rady predsedu a podpredsedu, ktorí zastupujú Združenie navonok,

-          rozhodovať o veciach súvisiacich s prevádzkou Združenia,

-          rozhodovať o prijatí a vylúčení člena,

-      pripravovať ročnú správu o činnosti Združenia, návrh rozpočtu a správu o hospodárení Združenia, ktorú predkladá na schválenie Zhromaždeniu členov,

-          ustanovovať likvidátora pri zániku Združenia,

-          rozhodovať o všetkých záležitostiach Združenia, ktoré podľa stanov nespadajú do právomoci Zhromaždenia členov, alebo ktoré si Zhromaždenie členov nevyhradí.

3. Kontrolná komisia

Kontrolná komisia je kontrolným orgánom Združenia, tvoria ju 2-3 členovia volení a odvolávaní Zhromaždením členov.

Členstvo v Kontrolnej komisii je nezlučiteľné s členstvom v Správnej rade Združenia.

Kontrolná komisia zodpovedá za svoju činnosť Zhromaždeniu členov.

Do pôsobnosti Kontrolnej komisie patrí:

-          dohliadať nad dodržiavaním stanov Združenia, rozhodnutí orgánov Združenia a všeobecne záväzných právnych predpisov,

-          dbať na súlad medzi rozhodnutiami orgánov Združenia, stanovami a všeobecne záväznými predpismi,

-     posudzovať ročnú správu o činnosti Združenia, návrh rozpočtu a správu o hospodárení Združenia vypracovanú Správnou radou predtým, ako ju príjme Zhromaždenie členov.

Článok VII.

Organizačné zložky vnútorného členenia

Združenie je oprávnené zriadiť organizačné zložky (záujmové združenia, kluby, dielne a pod.), v mene ktorých budú konať vedúci tej-ktorej organizačnej zložky. Organizačná zložka musí vo svojom názve obsahovať názov Združenia.

Tieto zložky môžu, avšak nemusia mať samostatnú právnu subjektivitu. O zriadení organizačnej zložky, ako aj o menovaní vedúceho organizačnej zložky, rozhoduje Správna rada Združenia. Na úpravu vnútorných pomerov (členstvo, orgány a ich kompetencie, majetok a iné) v jednotlivých zložkách sa vzťahujú ustanovenia týchto stanov.

Článok VIII.

Hospodárenie Združenia

Združenie hospodári so svojím majetkom v súlade so schváleným rozpočtom a všeobecne záväznými predpismi. Ochrana majetku, jeho evidencia a hospodárenie s ním sa vykonáva v súlade so všeobecne záväznými predpismi a podlieha kontrole Kontrolnej komisie.

Zdroje a majetok Združenia tvoria:

-          členské príspevky,

-          príjmy z vlastnej hospodárskej činnosti zameranej na dosahovanie cieľov Združenia,

-          dotácie, granty, dary,

-          iné príjmy dosiahnuté v súlade so stanovami a všeobecne záväznými predpismi,

-          hmotný a nehmotný majetok Združenia.

Majetok môže byť použitý len na dosiahnutie cieľov Združenia, prípadne na iné aktivity v súlade so stanovami.

Za hospodárenie a vedenie účtovníctva Združenia zodpovedá Správna rada.

Správa o hospodárení je predkladaná Správnou radou na každom Zhromaždení členov na schválenie.


Článok IX.

Zánik Združenia

Združenie zaniká:

-          zlúčením s iným združením podobného zamerania, alebo

-          dobrovoľným rozpustením.

O zániku Združenia rozhoduje Zhromaždenie členov, pričom súčasne rozhodne aj o prechode práv a povinností k majetku Združenia. V prípade dobrovoľného rozpustenia vymenuje Správna rada likvidátora. Likvidátor vyrovná záväzky Združenia a so zvyšným majetkom naloží podľa rozhodnutia Zhromaždenia členov. Likvidátor oznámi zánik a likvidáciu Združenia do 15 dní Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky. V prípade zániku a likvidácie Združenia bude po vyrovnaní záväzkov jeho majetok venovaný do užívania alebo ako dar mimovládnym organizáciám, o ktorých rozhodne Zhromaždenie členov a ktorých ciele a poslanie sú blízke etickému poslaniu zaniknutého Združenia.

Článok VII.

Záverečné ustanovenia

Podrobnosti o Združení upravujú vnútorné smernice Združenia.

Tieto stanovy boli odsúhlasené na zakladajúcom stretnutí prípravného výboru vo Višňove dňa: 17. septembra 2004. 

Združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Stanovy nadobúdajú účinnosť dňom registrácie.

Späť k Prameňu Života